Siber Saldırı

Siber Saldırı

Değerli müşterilerimiz;

Daha önce duyurduğumuz ve tüm kullanıcıların gerekli tedbirleri alması için uyardığımız siber saldırı ülkemiz ve dünya genelinde belli aralıklarla devam etmektedir. Saldırılar sonrasında Telekomünikasyon IP havuzu kötü şekilde etkilenmektedir.

Siber saldırı:

Modemlerde profesyonel firewall olmaması ve kalıplaşmış açık portları ve fabrikasyon şifreleri yüzünden internete bağlı tüm cihazların flash bölümlerine virüs göndermeleri sonucunda; cihazları çalışamaz ( siyah ekran, sinyal yok ) veya sürekli restart ( kendiliğinden sürekli açma ve kapama) olacak hale gelmesidir.

Evinizin veya iş yerlerinizin görüntülerinin alınması söz konusu bile değildir

Siber Saldırıdan Etkilenmemek İçin Yapılması Gerekenler;

  • Modeminizin firewall (Güvenlik Duvarı) mutlaka AÇIK olmalıdır,
  • Modeminizin DOS, DMZ ve UPNP özellikleri kesinlikle KAPALI olmalıdır,
  • Özellikle tüketicilerin önemsemediği modemlerin fabrikasyon şifresi kesinlikle değiştirilmeli (Şifre büyük-küçük harf rakam ve özel karakterden oluşmalı ve en az 8 karakter olmalıdır.Kesinlikle boş bırakmayınız), Örnek verecek olursak; Turkcell Süperonline bir modemin değişmediyse şifresi süperonline, TTnet modemlerin ise turktelekomdur.
  • Montaj bittikten sonra kayıt cihazlarının fabrikasyon olan admin şifresi ve 34567 veya 9000,80 olan portları kesinlikle değiştirilmelidir (Şifre büyük-küçük harf ve rakamlardan oluşmalı ve en az 4 karakter en fazla 6 karakter olmalıdır. Kesinlikle boş bırakmayınız).

Şifre değiştirme işlemi normal şartlarda herhangi bir saldırı olmadan da yetkili kişiler dışında birilerinin kötü niyet veya sabotaj ihtimaline karşı yapılması gereken çok önemli bir gerekliliktir.

Kayıt cihazları şifrelendiği ve portları değiştirildiği takdirde her türlü siber saldırıya karşı koruma altında olacaktır. Bunu yapan kullanıcıların cihazları hiçbir şekilde saldırıdan etkilenmez ve etkilenmeyecektir.