3 Aralık Dünya Engelliler Günü

3 Aralık Dünya Engelliler Günü

Birbirimizi Anlamak İçin EMPATİ

Empati, diğer bir adı aslında duygudaşlık Allahu Teala tarafından her insana doğuşta bahsedilen önemli bir yetenektir.

Empati yeteneği gelişen insanlar, hayata ve yaşama karşısındakinin gözüyle bakabilen ve onların dünyalarını anlamaya çalışan insanlardır.

Her alanda; engelli bireylerimizle, çocuklarımızla ve ailemiz içindeki iletişimde daima karşımızdaki kişinin yerine kendimizi koymalı, onları anlamaya çalışmalı ve yorum yaparken de onları anladığımızı ifade etmeliyiz.

Son yıllarda engelli bireylere yönelik çalışmaların arttığını ve bilhassa farkındalık çalışmalarının olumlu sonuçlar verdiğini gözlemlemekteyiz.

Engelli bireylerimizi topluma kazandırmak ve yaşamlarını kolaylaştırabilmek için küçük büyük hepimizin, her insanın yapabileceği çok fazla şeyler var. Yapılan yasal düzenlemeler sayesinde farkındalık ve erişebilirlik çalışmalarına sürat verildi. Hayattaki yaşamımız büyük bir sınav. Şüphesiz her insan değişik bir biçimde sınav oluyor.

Engelli olmak da neticede bir tercih meselesi değil. Bu sebeple engelli kardeşlerimizin her ortamda işlerini kolaylaştırmak, yapacakları işlerde ve faaliyet alanlarında önlerini açmak bizim için bir insanlık vazifesidir. Her bireye düşen en önemli görev, engelli kardeşlerimizin günlük yaşamda daha fazla var olmalarını sağlamaktır. Kısacası, hepimize düşen en önemli yapmamız gereken engelli kardeşlerimizi topluma kazandırmaktır.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. tüm alanlar zorunludur.